Şarköy’e yakın Uçmakdere köyü SİT alanı olduğu için yağmacılardan ve fırsatçı müteahhitlerden korunmuş. Halk tütün ağırlıklı olmak üzere çeşitli tarım ürünleriyle geçimini sağlıyor.

Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’ne bağlı Uçmakdere Köyü, konumu itibariyle doğal zenginlikleri bünyesinde barındırıyor. Marmara Denizi’nin hemen kıyısında yer alan Uçmakdere Köyü, mavi ile yeşili, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birleştiriyor. Rum döneminden kalma tarihi eserleri, denizi, yemyeşil doğası ve kültürel zenginlikleriyle görülmesi gereken bir mekan.

Uçmakdere Köyü’nün hemen girişinde bulunan 4 asırlık çınar ağacı da dikkat çekiyor.  Trakya Üniversitesi tarafından incelenerek anıt niteliği verilen çınar ağacı, görenleri hayran bırakıyor.

Yamaç paraşütü tutkunlarının yeni gözdesi olmaya aday. Bölge el değmemiş doğası, hava şartlarının uygunluğu ve İstanbul’un yanı başında olmasıyla adı yamaç paraşütüyle özdeşleşen Fethiye, Babadağ ile yarışacak gibi görünüyor. Tekirdağ’ın Ganos Dağı eteklerinde bulunan Nişantepe ile Uçmakdere köyü Ayvasıl mevkii arasında yamaç paraşütü yapmak, İstanbul’daki üniversitelerin doğa sporları kulüpleri üyeleri arasında hızla yaygınlaşıyor.

İstanbul’dan özel araçla çıkanlar; Trakya otoyolunu tercih ederlerse Mahmutbey’den Kınalı Sapağı’ndan Tekirdağ yoluna yönelirken şehir çıkışındaki ışıklardan sola, sahile doğru sapın. Barbaros ve Kumbağ’ı geçince asfalt yol bitiyor ve toprak yol başlıyor. Bir tür safari jeepiniz yada altı yüksek aracınız ve sabrınız yoksa bu yola hiç girmeyin. Yol tehlikeli değil ama bozuk. Çok yüksek ve güzel tepeler uçurumlar aşılıyor. Önce Yeniköy’e, oradan da Uçmakdere’ye ulaşıyorsunuz. Sonrası denize sıfır sahilden devam ediyor. Uçmakdere’nin Şarköy’e de Tekirdağ’a da uzaklığı aynı: 34 km.

[mappress]

Bir Yanıt bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır


+ yedi = 8